تمیز کردن پارکت

دیدگاه : بدون نظر
ساعت : ۱۲:۰۴
نوشته شده در تاریخ : ۱۲ تیر, ۱۳۹۶

 

یکی از مهمترین عامل طول عمر  پارکت لمینیت روش تمیز کردن آن می باشد، استفاده از روش های نامناسب تمیز کردن پارکت لمینت در طول زمان به لایه های رویی و کلیک ها ی آن آسیب جدی وارد می سازد. لذا باید در نگهداری و تمیز کردن آن از روش های صحیح اقدام نمود در ذیل به روش های تمیز کردن پارکت اشاره شده است .

لایه HDF  پارکت فرآورده اي صد در صد طبيعي و بخشي از حيات نباتي است با واکنش ها و رفتاري کم و بيش همانند خواستگاه اوليه حياتي خود. گرايش به ايجاد تعادل رطوبتي با محيط اطراف، از جمله اين واکنش هاست . اين محصول عليرغم طي کردن فرآيندي نسبتاً کامل و طولاني در کوره هاي چوب خشک کني و تنش زدائي ، همچنان خاصيت گرايش به ايجاد تعادل رطوبتي با محيط اطراف را دارد که البته مقدار آن بسيار اندک است. پديدار شدن درزهاي طولي و بعضاً نامحسوس در فصل زمستان (که رطوبت محيط به حداقل مي رسد و چوب هم گرايش به از دست دادن رطوبت خود پيدا مي کند) به همين دليل است . البته با تغيير فصل و شروع فصل بهار و تابستان که رطوبت هوا افزايش مي يابد ، اين درزها خود به خود ترميم مي شوند.

اما با مراقبت از اين محصول با ارزش و رعايت برخي اصول ساده نگهداري ، مي توان گفت که پارکت يکي از آسان ترين کف پوش ها از نظر نگهداري و نظافت است.

۱- با توجه به اینکه پارکت لمينيت ها برای جلوگيری از خط افتادن و خراشيدگی و تاب برداشتن احتياج به تميز شدن و مراقبت به صورت مداوم را دارند  استفاده از تميز کننده های تند و تيز ميتواند موجب خط افتادگی به پارکت  لمينيت شود بهترین راه برای محافظت از لایه رویه پارکت لمینیت کشیدن جارو برقی در بازه زمانی مناسب می باشد که از جمع شدن گردو غبار و آلودگی بر روی آن جلوگیری می نماید . باید توجه داشت کشیده شدن گرد و غبار بر روی سطح به مرور زمان باعث خش بر روی پارکت می شود . 

۲- یکی ازآسیب پذیر ترین قسمت پارکت لمینیت قسمت های مربوط به اتصال آن ها به یکدیگر یا کلیک های آن می باشد ، این قسمت ها لمینت شده نبوده  لذا نفوذ آب به داخل آنها موجب متورم شدن آن و ایجاد خرابی می گردد. پس هر بار خیس کردن این نقاط  باید توسط پارچه یا حوله خشک شوند .

۳- هر چند هفته یک بار شستشوی خیس را به روش زیر انجام دهید . به این ترتیب یک سطل آب گرم (گرمای آب به گونه ای نباشد که بر روی سطح آب بخار دیده شود .) محتوی شامپوی مخصوص پارکت یا صابون و یا شامپو بچه به قدری که با هم زدن آن در آب کف بر روی آب مشاهده شود را آماده می کنیم و سپس پارچه یا اسفنج را با آب گرم خیس کرده و کاملا می چلانیم تا حدی که پارچه یا اسفنج حالت مرطوب داشته باشد حالا می توانیم  پارکت لمینت را با آن پاک کرده و خشک نماییم .

۴- گرد و غبار و سنگ ريزه دشمن طبيعي پارکت هستند به دليل آن که همانند يک سمباده زبر موجب خراشيدگي سطح پارکت مي شوند. براي مقابله با اين مسئله ، در بيرون در ورودي ، از پادري هاي مناسب و در داخل راهروي ورودي ، از قاليچه استفاده کنيد تا از ورود و پخش اين شن ريزه ها در داخل خانه جلوگيري شود.

۵-  مواظب سالم بودن تخت کفش و بويژه کفش هاي پاشنه بلند باشيد زيرا کوچکترين شکاف و وجود ميخ هاي برآمده از اين پاشنه ها ، پارکت محبوب شما را زخمي می کند 

۶- جابجايي ، کشيدن مبلمان ، تخت خواب و اثاثيه سنگين بر روي پارکت ، باعث خط افتادگي بر روي پارکت خواهد شد . به سادگي با چسباندن تکه هاي نمد يا موکت هاي نرم بر روي پايه هاي لوازم سنگين منزل از اين مشکل جلوگيري کنيد.

۷- نظافت ساده و آسان يکي از مزاياي اصلي پارکت است و بهترين روش نظافت و پاکيزه نگاهداشتن اين کفپوش ، کشيدن جاروبرقي با برس نرم است . بديهي است از شستشوي مستقيم با آب يا زمين شوي کاملاً خيس اکيداً بايد خودداري کرد. در صورت نياز و تمايل به چنين کاري ، بايد بعد از خيس کردن زمين شوي ، آب آن کاملاً چلانده شده و سپس با اندک نم باقي مانده پارکت را نظافت کرد. 

۸- اجسام سخت و سنگین را روی پارکت پرت ننمایید زیرا باعث از بین رفتن لایه محافظ و تو رفتگی HDF  می شود . 

۹- به هیچ وجه اجازه ندهید آب به مدت طولانی روی پارکت لمینت بماند آب ریخته شده را با پارچه و یا حوله  سریعا خشک نمایید .

از بین بردن لک روی پارکت

برای از بین بردن لک از روی پارکت لمینت در ابتدا باید بدانیم عامل لک چه بوده است تا از حلال مناسب آن برای از بین بردن لک استفاده کرده بطوریکه به پارکت آسیبی وارد ننماید . بعنوان مثال بیشتر لک ها با آب گرم و صابون یا شامپو بچه قابل پاک کردن است در مواردی خاص مثل لکه قیر- واکس – رنگ یا لاک از ریختن مقداری کمی آستن بر روی لکه و پاک کردن آن با دستمال یا برای پاک کردن لکه گل ولای یا چربی از مقداری حلال شیشه شور می توان استفاده نمود

هیچ وقت برای از بین بردن لکه از حلال های قوی مانند وایتکس یا تینر و حتی شامپو بزرگسالان استفاده ننمایید . زیرا بر روی لایه محافظ پارکت اثر گذاشته و باعث خشدار شدن سطح پارکت می شود .

 


دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راهنمای خریداینستاگرامتلگرام