راهنمای انتخاب پارکت لمینیت

دیدگاه : بدون نظر
ساعت : ۱۲:۰۴
نوشته شده در تاریخ : ۱۲ تیر, ۱۳۹۶

 

مشتریان گرامی، لطفا قبل از انتخاب و خرید پارکت این مقاله را حتما مطالعه فرمایید. در اینجا سعی کرده ایم تا به مباحث ضروری و نکات بسیار ریز در مورد ماهیت پارکت و متریال های بسیار مهم در انتخاب پارکت بپردازیم.

بیایید ابتدا تعریفی از جنس پارکت داشته باشیم و اینکه اصلاً پارکت لمینیت در چه مکان هایی قابل استفاده می باشد. همانگونه که پیشتر در مقاله «پارکت چیست» اشاره شد، لمینیت یا HDF مخفف (  Fiberboard Density  Hard) به معنی الیاف چوب فشرده (فیبر) با چگالی بالا می باشد. منظور از این اصطلاح میزان فشردگی مغز این محصول می باشد. به بیان دیگر می توان گفت که HDF فشرده شده  MDF می باشد.

این دسته بندی را می توان بدین گونه نیز بیان نمود:

۱- (LDF) ال دی اف (Low Density Fiberboard) :

 LDFبا وزن مخصوص ۶۵۰-۵۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب جهت استفاده در مواردی که نیاز به استحکام بالا وجود ندارد عرضه می شود. مانند ساخت پروفیل های تزئینی ،ساخت غرفه های نمایشگاهی و …

 LDF در صنعت درب به دلیل وزن مخصوص پایین کاربردی ندارد.

۲- (MDF)  ام دی اف (Medium Density Fiberboard) :

 MDFنوعی تخته فیبر است که چگالی آن بین ۸۰۰-۶۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.

بنابراین وقتی ما از MDF سخن می گوییم منظور همان فیبر است. و به عنوان مثال آنچه در ساخت کابینت های آشپزخانه از آن استفاده می شود در اصل MDF روکش ملامینه و یا با روکش های دیگر می باشد که به طور خلاصه همه انها را MDF  می نامند.

۳- (HDF)  اچ دی اف (High Density Fiberboard) :

در واقع با بیشتر کردن میزان فیبر، چسب و فشار در حین تولید ورق های سنگین تری با چگالی بالای ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب تولید می شود. افزایش چگالی فیبر علاوه بر افزایش استحکام قابلیت های ماشین کاری و سطح سازی (رنگ و روکش) را افزایش خواهد داد. این نوع فیبر به دلیل استحکام و مقاومت بیش از حد خود در برابر عوامل و فشار های خارجی ، در بسیاری از صنایع به خصوص در تولید مصنوعات کف و دیوار و قرنیز های دیواری بسیار رواج دارد.

انواع لمینت‌ها

لمینت‌ها از لحاظ شکل ظاهری در دو گروه اصلی جای می‌گیرند. یکی الواری و دیگری پارکتی. لمینیت‌های الواری، شکل‌شان مانند تنه درختی است که برش خورده باشد. یعنی همان شیارها، موج‌ها و برجستگی‌های چوب را روی آنها می‌بینید. این نوع از لمینت‌ها نسبت به انواع پارکتی جدیدتر هستند و فضای مورد نظر شما از جمله سالن پذیرایی را شیک و زیبا جلوه می‌دهند. در لمینت‌های پارکتی هر قطعه شامل مستطیل‌های کم عرضی است که در دو، سه یا چهار ردیف کنار هم قرار گرفته‌اند و بعد از نصب طرحی شبیه پارکت ایجاد می‌کنند.

مهم‌ترین نکته در مورد خرید لمینت‌ها که البته قیمت‌شان را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد، ضخامت لمینت‌هاست. در واقع قطر لمینت‌ها فاکتور بسیار مهمی ‌است که به کاربری فضای مورد نظر شما هم بستگی دارد. ضخامت لمینت‌ها به‌طور معمول بین ۶ تا ۱۲ میلی‌متر است. برای خانه‌هایی با تردد متوسط ضخامت شش میلی‌متر کافی است اما برای مکان‌های پرتردد باید بیشتر پول بدهید و ضخیم‌ترین نوع را انتخاب کنید.

رنگ‌بندی این محصولات هم باید برای شما اهمیت داشته باشد. بیشتر لمینت‌ها از خانواده کرم و قهوه‌ای هستند و در این طیف رنگ‌های بسیار متنوعی دارند. اگر خانه شما کوچک است برای اینکه فضا بزرگتر به نظر برسد انواع روشن‌تر را انتخاب کنید. به هر حال بهتر است قبل از خرید رنگ سایر لوازم چوبی را هم در نظر بگیرید تا هماهنگی بیشتر، فضای خانه را چشم‌نوازتر نشان دهد. البته لمینت‌هایی در رنگ‌های سبز، آبی و … هم در بازار موجودند اما با رنگ چوب طبیعی فاصله زیادی دارند و مصنوعی به نظر می‌رسند.

نوع Clic :

اتصالات بکار رفته در پارکت موجب چفت شدن کامل درزها گرديده و در برابر نفوذ رطوبت و عوامل محيطي ديگر مقاوم بوده و استقامت اين کفپوش ها را تضمين مي نمايد. چند نمونه از انواع اتصالات مقاوم به شرح زیر می باشد:

Crystal click – S lock – Click 2 Click – Top Click – Click Tec

 نصب ، سخت نیست

کار پیچیده‌ای نیست اما برای اولین بار بهتر است که کار را به نصاب بسپارید. یادتان باشد که هنگام محاسبه قیمت تمام شده کفپوش‌ها، هزینه نصب جداگانه محاسب می‌شود.

هنگام نصب لمینت‌ها معمولا بین قطعات حاشیه‌ای با دیوار فاصله‌ای باقی می‌ماند تا لمینت‌ها در هوای گرم برای انبساط، فضای کافی داشته باشند اما برای اینکه ‌این فضای خالی بین لمینت و دیوار مشخص نباشد معمولا دورتا‌دور حاشیه‌ها را با قرنیز‌های چوبی می‌پوشانند. البته ممکن است خانه شما از قبل قرنیز سنگی داشته باشد که در این صورت از قرنیز‌های باریک و کوتاه‌تری به نام فیتیله استفاده می‌شود که قیمت آنها جداگانه محاسبه خواهد شد.

در مقاله بعدی نحوه ی نصب پارکت لمینیت به طور کامل شرح داده شده است، برای مطالعه لطفا به بخش مقالات، نصب پارکت مراجعه نمایید.

لايه هاي تشکيل دهنده پارکت لمينيت :

۱- لايه فوقاني : از ترکيب اکسيد آلومينيوم اشباع شده با رزين مي باشد که باعث زيبايي و استحکام محصول شده است. 

 ۲- لايه کاغذ طراحي :  لايه طراحي از جنس کاغذ بوده و در پروسه توليد بين لايه فوقاني و لايه اصلي (اچ.دي.اف) قرار گرفته و مشخص کننده طرح و رنگ مي باشد.

۳- لايه مياني HDF : لايه اصلي پارکت لمینیت  HDFمحسوب شده و با فشردگي بسياري که داراست، استحکام فوق العاده به همراه حداقل جذب آب  را به ارمغان آورده است

 ۴- لايه تحتاني : که از ترکيب رزين و يک لايه عايق تشکيل شده است که مستقيما بر روي فوم مصرفي قرار مي گيرد.

 

چطور رنگ پارکت را انتخاب کنیم 

 

رنگ پارکتی که انتخاب می‌کنید مطمئنا روی فضای داخلی تاثیرگذار است. با آگاهی از این که رنگ، نور و فضا به هم وابسته‌اند، انتخاب سخت‌تر می‌شود. رنگ سقف و دیوارها تاثیر قابل توجهی روی احساس شما از محیط می‌گذارد. رنگ انتخابی می‌تواند یک اتاق را بزرگ‌تر، کوچک‌تر، پهن‌تر، باریک‌تر، عمیق‌تر، بلندتر، روشن‌تر و یا گرم‌تر نشان دهد. 

 

برای نمونه: 

۱- یک اتاق با پارکت و دیوارهای روشن خانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. اما اگر فقط از رنگ‌های روشن استفاده شود، خانه سرد و بی‌روح خواهد شد .

۲- اگر دیوارهای اتاق تاریک اما پارکت و سقف روشن باشد، تاثیر خطوط افقی بیش‌تر می‌شود. به عبارت دیگر به خطوط افقی بیش‌تر توجه می‌شود. 

۳- در صورتی که پارکت و سقف روشن و کل دیوارها تیره باشند، اتاق باریک‌تر و بلندتر به نظر می‌رسد.

۴- پارکت تیره با دیوارها و سقف روشن اتاق را پهن‌تر نشان می‌دهد. 

۵- یک اتاق با پارکت و سقف تیره و دیوارهای روشن پهن‌تر و پایین‌تر به نظر می‌رسد. 

۶- اگر سقف روشن اما دیوارها و پارکت تیره باشند، حس بودن در زیرزمین در فرد ایجاد می‌شود. چون نور فقط از بالا خواهد بود.

چطور سقف خانه را پایین‌تر یا بالاتر نشان دهیم؟

 

 

رنگ‌ پارکت: 

۱- پارکت بژ و کرم متمایل به زرد، جاهای کم‌نور و تاریک را روشن‌تر و شادتر می‌کند و آرامش‌بخش است. 

۲- پارکت فندقی جزو رنگ‌های گرم و هماهنگ است و فضایی صمیمی ایجاد می‌کند.

۳- پارکت قهوه‌ای، حس ارتباط با زمین و طبیعت را ایجاد کرده و با مبلمان روشن زیباتر خواهد بود.

۴- پارکت بژ مایل به سفید احساس جدید بودن و پاکیزگی را بوجود آورده و فضای اتاق را روشن می‌کند.

۵- پارکت خاکستری تیره خنثی، شیک و آرامش‌بخش است.

لازم به ذکر است مهندسین و کارشناسان بانک پارکت، برای راهنمایی بهتر شما عزیزان در کنار تصاویر هر محصول به طور جداگانه راهنمای کلی روانشناسی رنگ ، محیط، نوع چوب و بافت و حتی موارد و مکانهای مناسب برای هر طیف رنگ و طرح پارکت، کاغذ دیواری و … و نیز مشخصات و استانداردهای هر محصول را تدارک دیده ایم تا شما بتوانید راحتتر و سریعتر به آنچه که در نظر دارید دست پیدا کنید.

 


دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راهنمای خریداینستاگرامتلگرام