سوالات متداول

 

پرسش های متداول

سروران گرامی؛

متخصصین و مهندسین بانک پارکت ایرادات ، مشکلات و سوالات احتمالی مشتریان گرانقدرمان را دسته بندی کرده و دراختیارتان گذاشته اند. اگر مشکل، ابهام یا سوالی دارید که در اینجا به آن اشاره ای نشده، لطفا از طریق فرم تماس با ما یا ارسال نظر، سوال یا درخواستتان را برای ما ارسال کنید. این اطمینان به شما داده می شود که در اسرع وقت و سریعتر از آنچه که تصور دارید به سوالتان پاسخ داده خواهد شد. همچنین می توانید از طریق تماس تلفنی  و یا مراجعه حضوری به دفتر فروش و پشتیبانی بانک پارکت در خواست خود را بیان نموده و از راهنمایی های کارشناسان ما استفاده کنید.

 

• پارکت

۱- پارکت چوبی چیست و پارکت لمینیت چیست؟

پارکت چوبی به کفپوش هایی اطلاق می گردد که جنس آنها از چوب طبیعی درختان می باشد. این پارکتها با روش نصبی خاص و با استفاده از چسب مخصوص به خودشان نصب می شوند و شرایط نگهداری خاص خودشان را دارند. پارکتهای Hdf که اصطلاحا به آن لمینت و یا پارکت لمینیت می گویند ، از جنس  Hdf با رویه ی لمینیت  Laminate  بوده  و مخفف (هارد,دانسیته,فایبربرد)  می باشد از مواد چوب ساخته می شود نه اینکه مانند پارکت مستقیما از خود چوب درختان ساخته شده باشد. لطفا برای اطلاعات بیشتر در مورد تفاوتها, معایب و مزایای هر یک از موارد بالا ، در قسمت مقالات، مقاله ی «پارکت چیست» را مطالعه فرمایید.

۲- فاکتور های مهم در انتخاب پارکت لمینیت کدامند؟

از جمله فاکتور های مهم در انتخاب پارکت  مقاومت و رنگ آن می باشد. برای سنجش میزان مقاومت رویه لمینیت پارکت، از اصطلاح استاندارد AC استفاده می شود. AC ها بیانگر میزان پایداری پارکت لمینیت هستند و در واقع کدهایی هستندکه میزان مقاومت پارکت لمينيت را نشان ميدهند. برای درج کردن AC در واقع تست های مختلفی رو پارکت لمينيت انجام ميشود تا ميزان مقاومت آن را تعيين کند. اين تست ها، تست های مختلف در مورد ضدآتش، ضد خط و خش، لکه و آلودگی و … مي باشند. تست ها همچنين در مورد مواردی همچون تست فشار پايه مبل، ضخامت لبه ها و غيره نيز ميباشد که اگر تست ها مورد قبول واقع نشود در واقع پارکت لمينيت این درجه را نميگيرد.

در برابر آسیب درجه بندی های پارکت لمينيت با توجه به مقاومت پارکت لمينيت به دو دسته بندی مصارف خانگی و تجاری تقسيم بندی مي شوند.

AC1  = برای مصارف خانگی با ترافيک رفت و آمد  کم،مناسب  برای اتاق خواب ها اتاق مهمان

AC2  = برای مصارف خانگی با ترافيک رفت و آمد معمولی,مناسب برای اتاق خواب ها اتاق مهمان وسالن پذيرايی

AC3  = مصارف تجاری، با ترافيک کم،مناسب برای هتل ها و ادارات کوچک

AC4  = مصارف تجاری-خانگی، با ترافيک بالا،مناسب ادارات،منازل،رستوران ها،بوتيک ها

۳- آیا می توان از پارکت لمینیت در مناطق شرجی مانند مناطق شمال کشور که آب و هوای مرطوب دارند استفاده کرد؟

بله، همانطور که قبلا در مقاله «پارکت چیست» اشاره شد، پارکت های لمینیت در مناطق شرجی با رطوبت بالا نیز قابل اجراست اما می بایست عایق کاری نایلون روی فوم زیرین پارکت به درستی و با دقت انجام شود که البته انجام این مورد صرفا جهت حصول اطمینان بیشتر می باشد. البته لازم به ذکر است هنگام نصب، باید درز انبساط لمینیت به جای ۱۵ میلی متر، دست کم ۲۰ میلی متر  در نظر گرفته شود.

۴- زیر سازی پارکت چگونه انجام می گیرد و چه اهمیتی دارد؟

در صورتی که کف محل تراز نباشد و دارای پستی و بلندی باشد و یا اینکه محل مورد نظر نوساز بوده و در کف آن از سیمان خالی استفاده شده و یا به درستی سیمان نشده باشد، ضروری است که قبل از هر چیزی نسبت به کف سازی آن اقدام کنید.

برای انجام کف سازی معمولترین روش استفاده از گچ و سیمان مخلوط (به نسبت ۳گچ و ۱ سیمان) می باشد که این روش مستلزم وجود زمان کافی برای خشک شدن این کف سازی می باشد یعنی پس از کفسازی محل می بایست حداقل به مدت ۴ روز در تابستان و هوای گرم و خشک و ۱۰ روز در زمستان و هوای مرطوب و سرد از زمان کفسازی گذشته باشد و از خشک شدن کاملاً و ۱۰۰% کف اطمینان حاصل نموده باشید. اگر قادر به تشخیص خشک شدن کامل کف نیستید حتما درخواست کارشناس نمایید تا بعد از نصب مشکل رطوبت نداشته باشید.

تاکید می کنیم برای انجام کفسازی حتما حتما از کف ساز ماهر کمک بگیرید. مهارت فرد مورد نظر تاثیر بسزایی در درست انجام شدن کفسازی دارد. لطفا دقت کنید گچ کارهای گرامی که سابقه و مهارت انجام کف سازی و زیر سازی پارکت ندارد برای اینکار مناسب نیستند زیرا اصول و جزئیات کفسازی و زیرسازی پارکت با اصول و جزئیات و روش گچ کاری روی دیوار و سقف تفاوت های فاحشی دارد.

روش دوم کف سازی پارکت استفاده از کاشی های مخصوص زیرسازی پارکت می باشد که اصطلاحاً به آنها زیرپارکتی گفته می شود و قیمت آنها نسبت به سایر کاشی ها بسیار کمتر می باشد. این روش نسبت به روش کفسازی با گچ و سیمان زمان کمتری نیاز دارد و برای آن دسته از مشتریانی که مشکل ضیق وقت دارند توصیه می شود. لازم به ذکر است قیمت تمام شده روش استفاده از زیرپارکتی به نسبت روش استفاده از گچ و سیمان کمی بالاتر است.

۵- چرا در برخی موارد پس از نصب، هنگامی که روی پارکت راه می رویم صدا می دهد؟

این مورد بستگی به چند عامل دارد. در اینجا به تعدادی از عوامل که شایع تر هستند اشاره می کنیم: 

الف) این صدا می تواند ناشی از عدم رعایت موارد الزامی در هنگام نصب از سوی نصاب باشد. به طور مثال نصاب باید در نظر داشته باشد که از طرف دیوار، حتما فاصله و درز انبساط را به نسبت محل و نوع پارکت رعایت کند و … 

ب) عامل دیگر، ناصاف بودن کف یه به اصطلاح تراز نبود کف باشد. اگر کف محل تراز نباشد پس از نصب در نقاطی که اختلاف سطح بیشتری وجود دارد صدا ایجاد خواهد شد. اختلاف سطح جزیی به میزان حتی ۵/۰ میلیمتر نیز باعث این مشکل می شود. 

ج) در صورتی که قبل از نصب پارکت، تمیز کاری محل به درستی انجام نگیرد می تواند ایجاد صدا نماید. دقت کنید حتما قبل از نصب پارکت کف محل مورد نظر را به دقت جارو نموده و محل را از هرگونه سنگریزه و یا اجسام ریز مثل سنگ های جدا شده از سیمان کف، پاکسازی نمایید در غیر اینصورت این سنگریزه ها از طریق چفت و کلیک پارکت می توانند مشکل ایجاد کنند.

د) اگر هنگام نصب دقت لازم را نداشته و باعث شکستگی قسمتی از کلیک پارکت شده باشید نیز می تواند باعث این مشکل شود.

علاوه بر موارد ذکر شده دلایل دیگری نیز در ایجاد صدا پس از نصب دخیل هستند که پس از بررسی و نظر کارشناس راحتتر و بهتر می توان ایراد ناشی را برطرف نمود. لازم به ذکر است در تمامی موارد حتما می بایست با اعزام کارشناس و نصاب مورد اطمینان و کاربلد این مورد رفع شود.

۶- آیا استفاده از فوم زیر پارکت الزامی می باشد؟ و کدام نوع فوم مناسب است؟

بله، استفاده از فوم زیر پارکت بسیار ضروری می باشد به بیانی دیگر نصب پارکت بدون استفاده از فوم زیر پارکت امکان پذیر نخواهد بود. برای نصب پارکت حتما می بایست قبل از هرچیزی روی محیطی که قصد پارکت کردن آن را دارید (پس از نظافت و قبار روبی کامل کف) ، یک لایه فوم دومیل مفروش شده باشد سپس اقدام به نصب پارکت کنید. عدم استفاده از فوم زیر پارکت علاوه بر ایجاد ایرادات فنی بلافاصله پس از نصب، موجب ایجاد صدای شدید هنگام راه رفتن می شود و مهمترین خصوصیت و ویژگی پارکت یعنی عایق صدا و حرارت بودن آن را کاملاً از بین می برد.

در مورد نوع فوم باید گفت، برای استفاده زیر پارکت دو نوع فوم «فوم دومیل پفکی» و «فوم دو میل سایلنت» وجود دارد. هر دونوع فوم از نظر کارشناسی مناسب می باشند اما فوم سایلنت به دلیل یکدست بودن و عمر طولانی از فوم پفکی مناسبتر بوده و همانگونه که از نام آن نیز مشخص است میزان عایق بودن آن در برابر صدا و دما نیز بیشتر است که البته لازم به ذکر است قیمت آن نیز از فوم پفکی بالاتر است.

۷- استفاده از موکت به جای فوم زیر پارکت امکان دارد؟

بله، اگر محل مورد نظر از قبل موکت شده باشد و یا قصد دارید به جای فوم، موکت خریداری و استفاده کنید با رعایت تعدادی موارد این کار بلامانع می باشد و مشکلی در بر نخواهد داشت.

ابتدا باید از تراز بودن کف زیر موکت اطمینان حاصل نمایید. همانطور که قبلا گفته شد تراز بودن کف اهمیت بسیار زیادی در سلامت پارکت شما خواهد داشت. لطفا دقت فرمایید نوع موکت می بایست حدالامکان بدون پرز و از نوع کبریتی باشد. موکت بدون پرز در مواردی از فوم های سایلنت نیز بهتر جواب می دهد.

۸- چگونه باید پارکت راتمیز کنیم؟

برای تمیز کردن پارکت لمینیت کافیست با استفاده از یک دستمال نم دار و یا طی های حوله ای نم دار یک یا دوبار کل مساحت را تمیز نمایید. برای بهتر جواب دادن این کار می توانید از شوینده های مجاز و دارای استاندارد نیز کمک بگیرید. برای اطلاع از انواع شوینده های مجاز لطفا از قسمت محصولات، شوینده ها ، دیدن فرمایید.

توجه داشته باشید استفاده از هر شوینده بی کیفیت و یا محلول های غیر استاندارد و دارای پارافین و روغنی ، نه تنها پارکت های شما را تمیز نخواهند کرد، بلکه با ایجاد سطح چسبان روی پارکت دردسر تمیز کردن دوباره شان را نیز افزون خواهند کرد.

توصیه می کنیم برای اطلاع از نحوه صحیح نگهداری و تمیز کردن لمینیت های منزل خود، لطفا به مقاله «تمیز کردن پارکت» مراجعه نمایید.

راهنمای خریداینستاگرامتلگرام