پارکت چیست؟

دیدگاه : بدون نظر
ساعت : ۱۳:۰۴
نوشته شده در تاریخ : ۱۲ تیر, ۱۳۹۶

تاریخچه پارکت 

پارکت نامی است که ریشه در واژه فرانسوی پارکتیر دارد و به لحاظ قدمت تاریخی به اواسط تا اواخر دهه ۱۶۰۰ می رسد و ابتدا در کاخ ورسای فرانسه که توسط لویی شانزدهم در قرن هفدهم میلادی ساخته شد، مورد استفاده قرار گرفت.ابتدا در جهت پوشاندن کف در مقابل سرما استفاده می شد که نقش عایق برودتی ،حرارتی را در خانه ایفا می کرد.اشکال پارکت در ابتدا شامل مربع، مستطیل، لوزی و سه گوش های مثلثی شکل بود (اشکال هندسی منظم) .به علاوه آثاری از خورشید و ستارگان نیز در قطعات پارکت اولیه دیده شده است.درسال ۱۳۳۹ شرکت ساختمانهای کشوری بعنوان اولین کارخانه پارکت سازی با امتیازکارخانه باورک سوئیس بزرگترین سازنده پارکت درجهان تاسیس گردید.این کارخانه بااستفاده ازامکانات طبیعی که وجود جنگلهای بینظیرمنطقه گرگان وگنبد ایران می باشد، محصول خود را با بهترین کیفیت به بازارعرضه نمود.

 

 

جایگاه پارکت دردنیای امروز 

از دیرباز محصولات ومصنوعات چوبی در سراسر جهان علاقمندان بسیاری داشته است. بخصوص درصنعت مبلمان و دکوراسیون داخلی، امروزه شاهد علاقه مندی بیشترمردم و پیشرفتهای سریع و فراوان تکنولوژیک این صنعت دردنیا هستیم. یکی از محصولات چوبی که بدلیل زیبائی، دوام، مقاومتهای مکانیکی و ویژگیهایی همچون مقاومت بسیار در برابر هدایت گرمائی، هدایت صوتی و هدایت الکتریکی درساختمان سازی وطراحی دکوراسیون داخلی مورد توجه بسیاری ازمردم قرارگرفته است کف پوش لمینت می‌باشد. توسعه و رشد سریع تولید و مصرف کفپوش‌های لمینت در جهان بطوری بوده است که در بین سایر محصولات چوبی جهان به شمار میرود. درکشورما نیز استفاده از این نوع کفپوشها در ساختمانهای مسکونی، تجاری واداری به دلیل ویژگیهای خاص آن روبه گسترش است. جالب است بدانید لمینت‌ها کمتر از نیم قرن است که به بازار محصولات ساختمانی معرفی شده‌اند. لمینت‌ها برای اولین بار در سال ۱۹۷۷ توسط یک شرکت سوئدی اختراع شدند. این کمپانی در سال ۱۹۸۴ محصولات خود را روانه بازار کرد، اما این روزها، به دلیل کارآیی و استقبالی که از این محصولات ساختمانی شده است شرکت‌های زیادی اقدام به تولید آن می‌کنند .علاوه بر این مشکلی که امروزه در کشورمان با آن روبرو هستیم عوارض ناشی از استفاده از سنگ و سرامیک میباشد که به علت سرمایی که از طریق کف پا به بدن منتقل میگردد باعث عوارضی چون کمردرد و پا درد میشود و البته مشکل تنها این نیست و سالانه صدها نفر به دلیل سر خوردن بر روی سنگ و سرامیک روانه بیمارستانها میشوند و رسیدن به این نتایج مستلزم نگاهی به گذشته خودمان و اطرافیان است.

 

 

 

تفاوت پارکت ولمینت چیست؟ 

پارکت به کفپوش هایی اطلاق می گردد که جنس آنها از چوب طبیعی درختان می باشد، پارکت را به کف می چسبانند، پس از چسباندن و خشک شدن چسب، برای صاف و صیقلی کردن سطح روی آن را ساب و سپس لاک می زنند تا یکدست و براق شود، اینگونه پارکت ها نسبت به آب فوق العاده حساس بوده و در صورت آب خوردگی سریعا دچار تورم می شوند یا به اصطلاح باد می کنند.

 پارکت در اثر برخورد اشیاء نوک تیز سریعا آسیب دیده و  خش می افتد، و پس از گذشت چند سال لازم است تا سطح آن مجددا ساب و لاک زده شود چرا که دیگر برق و جلای اولیه را نخواهد داشت. به این گونه پارکت ها، پارکت کشوری نیز می گویند.

HDF که اصطلاحا به آن لمینت و یا پارکت می گویند ، از جنس الیاف چوب فشرده با چگالی بالا  (  Fiberboard Density  Hard) و از مواد چوب ساخته می شود نه اینکه مانند پارکت مستقیما از خود چوب درختان ساخته شده باشد؛ در ضخامت معمولا ۸ تا ۱۲ میلی متر و ابعاد (عرض ۲۰ سانتی متر و طول ۱۳۰سانت متر ) تولید می شوند. البته پارکت ها در ابعاد مختلفی تولید می شوند آنچه که در فوق اشاره شد عمومیت بیشتری دارد .

پارکت اچ دی اف یکی از زیباترین پوشاننده های کف به حساب می آید که محیطی گرم و راحت را در فضای منزل، اتاق نشیمن، اتاق خواب، اتاق کودک، دفتر کار، فروشگاه، گالری، … ایجاد می کند. اچ دی اف  به معنی فیبر بسیار فشرده است. مقاومت بسیار بالایی دارد و عمر مفید آن در مکانهای پر رفت و آمد مانند ادارات و شرکتها بیش از چندین سال است. در صورت نصب صحیح و حرفه ای سالها عمر می کند. در مقابل رطوبت و نم محیط بسیار مقاوم است. در تماس مستقیم کوتاه مدت با آب مقاوم است ولی تماس مداوم باعث نفوذ مولکول های آب به صفحات میانی و انبساط لایه های فشرده می گردد.سطح آن روکشی است مقاوم از جنس ملامین که کف را از ضربات مکانیکی محافظت می کند.اتصالات قطعات پارکت به صورت  Click است به طوری که در حالت افقی نمی توان آنها را از هم جدا کرد. 

لمینت‌ها کفپوش هایی هستند که نمای ظاهری آنها از طرح و نقشه‌های چوب، کپی‌برداری شده است. در نگاه اول شاید فکر کنید که آنها الوارهای واقعی‌اند، اما با کمی دقت به مصنوعی بودن آنها پی می‌برید. در واقع لمینت‌ها از چند لایه چوب متراکم و به هم فشرده ساخته شده اند و سطح خارجی آنها روکشی دارد که مشابه نقش و نگارهای چوب طبیعی است. این دسته از کفپوش‌ها در گروه کفپوش‌های مدرن قرار دارند و به‌خصوص برای خانه هایی که ساکنان آن قصد دارند از سبک دکوراسیون مدرن برای منزلشان استفاده کنند، بسیار مناسب است.

پارکت به عنوان سالم ترین کفپوش جهان از نظر سلامت و بهداشت و پاکیزگی شناخته میشود و از نظر اقتصادی باید پارکت را به عنوان یک سرمایه تلقی کرد نه کالای مصرفی، زیرا این کفپوش همیشه ارزش مالی خود را حفظ می کند و موقع فروش ملک به مراتب بیش از بهای خود ایجاد ارزش افزوده می کند.

یکی از موارد قابل توجه در پارکت داشتن اصالت و استاندارد های روز دنیا  می باشد این استاندارد به نام AC معروف می باشد که بر حسب میزان تردد بر روی پارکت در مکانهای مختلف و نحوه استفاده از آن این AC متفاوت می باشد

 

پارکت لمینت ها از هر نظر تفاوت های بسیار زیادی با پارکت های چوبی دارند از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-پارکت لمینت ها به هنگام نصب به کف چسب نمی خورند بلکه با شیارهایی که به آنها کلیک گفته می شود و دور تا دور لمینت ها وجود دارد به صورت نر و ماده درون یکدیگر قرار می گیرند و هرچه متراژ کار بالاتر می رود وزن لمینت های در هم قفل شده نیز به نسبت بیشتر می شود و همین وزن یکی از عوامل نگهدارنده لمینت ها بر روی کف بدون استفاده از چسب می باشد.

۲-پارکت لمینت ها به علت اینکه به کف چسب نمی خورند کف زیرین خود را خراب نمی کنند به عنوان مثال اگر کفی سنگ فرش باشد و از روی آن لمینت اجرا شود، اگر بنا به دلایلی بخواهیم پس از مدتی لمینت ها را جمع کنیم بدون اینکه کوچکترین آسیبی به کف سنگ زیرین وارد شود می توانیم این کار را انجام دهیم.

۳-پارکت لمینت ها را می توان تا چندین بار پس از نصب جمع آوری و مجددا در فضایی دیگر نصب کرد.

۴-پارکت لمینت ها به علت فومی که قبل از نصب در زیر آنها پهن می شود پس از اجرای کامل تا حد زیادی از انتقال صدا به طبقه زیرین جلوگیری می کند. 

۵-فوم زیر پارکت لمینت ها علاوه بر عایق صدا،عایق حرارت و برودت نیز می باشد.

۶-نسبت به آب بسیار مقاومتر از پارکت های قدیمی چوبی هستند.

۷-نسبت به اجسام نوک تیز بسیار مقاومتر از پارکت های قدیمی هستند.

۸-سرعت نصب و اجرای پارکت لمینت بسیار بالاست به طور میانگین یک واحد با مساحت ۱۰۰ متر مربع در یک روز الی یک روز و نیم اجرا می شود.

۹-پس از نصب نیازی به ساب و لاک ندارد و همان لحظه که نصب به اتمام  می رسد پس از نظافت می توان وسایل را روی آن چید.

۱۰-بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر متریال های ساختمانی مانند سنگ و سرامیک و … می باشد.

 

 

اجزا تشکیل دهنده پارکت لمینت

۱-     لایه محافظ با استحکام و مقاومت بالا تا سطح برای همیشه با دوام و براق بماند 

۲- لایه ضخیمی از رزین تزئینی با طرح های فوق العاده زیبا و طبیعی و مقاوم در برابر نور خورشید 

۳- صفحه اصلی با استقامت بسیار بالا در برابر فشار ، لایه با فشردگی بالا و مقاوم در برابر رطوبت 

۴- لایه ضد رطوبت برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت از کف زمین و جلوگیری از فرسودگی  

                                            

 

 

 


دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راهنمای خریداینستاگرامتلگرام